Tarih

Mısırlı Ahmes, Kim Bu Ahmes ?

Ahmes- Rhind Papirüsü

Eski Mısırda milattan önce 1650 yılında doğmuş olup ne zaman öldüğü tam bilinmemekte. Biz Ahmes’i Rhind Papirüsü’nden tanırız. 1858 de İskoç antikacı Alexandre Henry Rhind tarafından alındığı için bu ismi almıştır. Bu papirüs 6 metre uzunluğunda 35 cm genişliğindedir. Ahmes bu eserinde zamanına dek olan bilgileri toplayıp, düzenli bir şekilde yazmıştır. “Karanlık Şeyleri Bilmenin Yolları” ismindeki bu kitap Londra’da British Müzesindedir. Daha çok el kitabı niteliğinde olan bu eserde dört işlem, denklem çözümlerini, sayı dizileri, piramitlerin ölçüleri ve tahıl ambarlarının hacimleri ile ilgili 87 tane problem ve çözümleri vardır.

Ahmes bu eserinde bugün bile zorlanacağımız aritmetik problemlerin çözümlerini listelemiştir. Eserinde hataların karşılaştırılması ve tekrarlama yöntemi ile sözel problemleri çözmüştür. Kesirleri çok iyi kullanmış ve payı bir den büyük olan kesirleri parçalayarak payı bir olan kesirlerin toplamı şeklinde göstermiş. Çünkü Eski Mısırda payı bir olan kesirler çoğunlukla kullanılırdı. Belli bazı kesirler içinde özel semboller kulanmıştır. Bu eserde anlaşılacağı üzere Eski Mısır matematiğinin kendi döneminde ki uygarlıklardan ne kadar önde olduğunu görürüz.

“Bir uzunluğa o uzunluğun yedide biri kadar bir uzunluk daha ekleniyor ve bu uzunlukların toplamı 19 ediyorsa bu uzunluk ne kadardır ?” Cevap: x+x/7 =19 => 8x/7=19 => x=153/8

Yukarıda görmüş olduğunuz problem Rhind Papirüsündeki bir problem. Eski mısırda 7 rakamı çoğu işlemlerde kullanılmıştır. Çünkü 7 rakamı onlar için uğurlu bir rakam olarak sayılıyordu.

Size bir soru Eski Mısırda peki niye 7 rakamı uğurlu bir sayı olarak görülüyordu ?

Tıkla Yorumla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar