Film - Dizi

Parazit (Parasite /Gisaengchung) Film İncelemesi

Bu sene Oscar’ı kasıp kavuran.Hem komedisi  hem dramı hem de gizemi ile bu nasıl güzel bir filmdir ya dedirten Parazit .

Yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapılan 2019 çıkışlı bir Güney Kore filmidir. Filmin senaryosu yönetmen Bong Joon-ho ve Han Jin-won ile birlikte yazılmıştır. Başlıca Oyuncuları Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam’dır.

Film Güney Kore’de bodrum katında yaşayan ve maddi yetersizlikleri olan Kim ailesinin ,zengin ve görkemli bir hayat süren Park ailesinin evine sızmasını konu alıyor . Sızmak dediysem ajanlık için değil asıl amaçları çalışıp para kazanmak .Kıyamam ne kadarda naif bir amaç. Sızma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra ise olaylar pek de karakterlerimizin istediği gibi gitmiyor .

Parazit aylardır hakkında yüzlerce olumlu yorum duyduğum ve haftalardır bir türlü izleme fırsatı bulamadığım bir filmdi. Filme gitmeden önce bu kadar olumlu yorum duyduğum için haliyle beklentimi çok yükselttim . Ben eğer bir filme beklentimi çok yükseltiyorsam sonucunda beklentimi tamamıyla karşılayan bir işle karşılaşamıyorum maalesef bu yüzden aşırı tedirgin gittim filme . Fakat tedirginliğimi altüst eden harika bir işle karşılaştım. Altüst etmekle kalmadı baya baya kafama yıktı bütün düşüncelerimi.

 Filmin en önemli özelliği  benim gözümde , birinci ve ikinci kısmı mükemmel bir şekilde kullanması . İlk yarıda daha çok komedi ağırlıklı bir film izlediğimiz  için karakterlerle çok kolay bir şekilde bağ kuruyorsunuz. Yaşadıkları zor duruma üzülüp yanlış da olsa yaptıkları şeylere hak veriyorsunuz.Fakat ikinci kısımdan itibaren kurduğunuz bütün bağları acımadan teker teker kopartıyor namussuz.  Sevdiğin ve iyi olduğunu düşündüğün karakterlerin aslında ne kadar büyük kötülükler barındırabileceğini görüyorsun aslında bu durumun her insan için geçerli olduğuna kanaat getiriyorsun . İşte o zaman akla bir soru geliyor . Film alıp seni afişe baktığın o ilk ana götürüyor ve düşünüyorsun . Hangileri Parazit ? Bu noktadan sonra filme bir gerginlik havası hakim oluyor ve olaylar ilerledikçe  yavaş yavaş mısır kutusunun içinde olan elinle açık kalmış olan ağzını kapatıyorsun .

Filmin verdiği sosyal mesajlar ise izledikçe beyninize kazınıyor. Yanlış anlamayın her yerden sosyal mesaj fışkırıyor demiyorum bunu çok dozunda yaptıkları için size izledikleriniz ilk başta sosyal bir mesaj barındırmıyor gibi  bile gelebilir fakat farklı sosyal sınıflara mensup iki ailenin arasındaki uçurum , üstüne düşündükçe insanı yaralıyor . Bu durum üstüne düşünürken internette bir haberle karşılaştım daha sonra , film Oscar kazandıktan sonra Güney Kore’de hem halk hem de devlet bodrum katında yaşayan insanlara yardımda bulunmaya başlamış . Bu haberle anlıyoruz ki aslında Bong Joon-ho abimiz amaçladığı çok fazla şeyi yerine getirdi . Oscar almakla kalmayıp Güney Kore vatandaşlarının ve devletinin bu konuda bilinçlenmesi için de bir yol açtı .Teşekkürler Süpermen Bong Joon ho (Sakal ve bıyıklarını uzatır umarım, babyface hali bir hayli itici geliyor nedense ).


Ha bu arada film içindeki Park So Dam’ın efsaneleşmiş şarkısını dinlemek için alttaki linke tıklayabilirsiniz efenim , ama aşık olmamak için  kendinizi tutmanız gerekecek .
https://www.youtube.com/watch?v=SiWsRVQAe_0


2 Yorumlar

2 Yorumlar

  1. Salih

    18 Mart 2020 at 01:52

    Hocam siz de bizi büyük beklentiler içerisine koydunuz. Bu güzel anlatışınızdan aldığım keyfin daha çoğunu bu filmden beklememek elde değil. Ilk fırsatta izleyeceğim. Teşekkürler.

  2. Selman

    2 Nisan 2020 at 11:56

    yorumlarınız için teşekkür ederim .

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar